TÜRK MÜZİĞİNDE DİYEZ VE BEMOLLER

 

 

 
TÜRK MÜZİĞİNDE DİYEZ VE BEMOLLER
 
Bir tam ses dokuz komadır. Batı müziğinde tam sesi iki eşit parçaya bölüp, birine diyez, diğerine bemol demişler.
Örnek: LA.____+____.Sİ perdesi
------#la(diyez) – si (bemol) İki sesin bölündüğü nokta: LA sesinin diyezi, Sİ sesinin bemolü olur. Her ikisinin koma değeri dört buçuk(4,5) komadır.Buna göre:
DİYEZ: Sesi yarım ton inceltir. 
BEMOL: Sesi yarım ses(ton) kalınlaştırır. Batı müziğinde, diyez-bemol sistemi budur. 
Türk müziğinde dokuz(9) koma olan tam ses aralığını dokuz eşit parçaya bölmüşler, her parçaya koma demişler.Bu düzene göre yarım ses dört koma dır, bakiyye olarak adlandırılır. 
Şimdi " UD " enstrumanına göre "BEMOL" sistemini görelim. Alttan üçüncü tel " LA " sesi ile " Sİ " perdesini ele alalım:
LA._ _ _ _ _ _ _ _ _.Sİ perdesi
---9..8.7.6.5.4.3.2.1 Si perdesinden LA sesine doğru parmağımızı bir koma sola kaydırırsak (yaklaşık yarım santim) Si koma bemol olur. Si sesi dokuzda bir ton kalınlaşır. Parmağımızı Si perdesinden La sesine doğru dört koma (yaklaşık iki santim) sola kaydırırsak Si bakiyye bemol olur. Si sesi yarım ses kalınlaşır. Parmağımızı Si perdesinden La sesine doğru beş koma (yaklaşık 2,5 santim) sola kaydırırsak Si küçük mücennep bemolü olur. Makamlarda bize bunlar lazım. Büyük mücennep ve tanini bemollere hiç girmeyelim.
Konuyu toplayalım: Koma bemol'ün koma değeri bir koma dır. İşareti " d " harfi gibidir. Bakiyye bemol'ün koma değeri dört komadır. İşareti "b" harfi gibidir, uzantısında onu kesen yatay bir çizgi vardır. Küçük mücennep bemolün koma değeri beş komadır. İşareti " b " harfi gibidir.
Türk müziğinde diyez sistemine örnek olarak FA -SOL ses aralığını vereceğim.Ud' da alttan ikinci tel.
FA._ _ _ _ _ _ _ _ _.SOL perdesi 
----1.2.3.4.5..6.7.8.9 FA-SOL ses aralığını dokuz eşit parçaya bölüyoruz.FA perdesinden SOL perdesine doğru parmağımızı bir koma(yaklaşık yarım santim)sağa kaydırırsak, FA koma diyez olur. Parmağımızı FA perdesinden SOL perdesine doğru dört koma(yaklaşık iki santim) sağa kaydırırsak #FA bakiyye diyez olur fa sesi yarım ses incelir. Parmağımızı FA perdesinden SOL perdesine beş koma(yaklaşık ikibuçuk santim) sağa kaydırırsak küçük mücennep diyezi olur. Bize makamlarda bunlar lazım büyük mücennep ve tanini diyeze hiç girmeyelim
 
TÜRK MUSIKİSİ DEĞİŞTİRME İŞARETLERİ TABLO ŞEKLİNDE AŞAĞIDA GÖSTERİLMİŞTİR. DİKKAT ! ÜST KARELER İÇİNDEKİ KELİME DİZİLİŞİNDE KELİME HATASI VARDIR. " F " NİN ÜZERİNDEKİ KELİME " RÜMUZU (SEMBOLÜ) " OLACAK.DOĞRU SIRALAMA ŞU ŞEKİLDEDİR:"İSİM-KOMA DEĞERİ-RÜMUZU (SEMBOLÜ)-DİYEZİ-BEMOLÜ.
 

TELDEN ÇİÇEK YAPIMII

TELDEN ÇİÇEK YAPIMI

Telin uç kısmını yarım santim kadar bükelim. Karga burnuyla (pense) ile bükülen kısmı tutup sol elimizle sola doğru küçük bir daire çizin.Telin bükülen ucunu tele sabitleyip iyice sıkın.Teli ‘’ i ’’ şekline getirin , yuvarlak kısmı pense ile tutup sol elimizle sola doğru papatya çiçeğine benzer şekiller çizelim. Altı şekil yaptıktan sonra teli aşağıdan yukarıya bir kere dolayarak düğüm atalım.Çiçeğimiz hazır hale gelmiştir.Penseyle çiçeğin 3 parmak altını tutup sola doğru bir yaprak yapalım teli dalın uzantısı olarak indirelim.Aynı işlemi telin 2 -3 parmak aşağısında bu sefer teli sağ yöne doğru çevirerek bir yaprak daha yapalım . Teli dal hizasında indirelim.3 parmak aşağıdan ‘L’ şeklinde büküp sola doğru geniş bir daire çizerek taban kısmını yapalım. Çiçeği masa üstünde düşmeyecek şekilde dengeleyelim .

 

TELDEN ŞEKİL YAPMANIN PÜF NOKTASI

 

Yapacağımız şekli önce kalemle bir kağıda çizelim. Çizerken kalemin gittiği yolu hafızanıza yazın. O yolu takip edin. Burada en büyük özellik ;teli hiç kesmemek ve ek yapmamaktır. Bir bölümü yapmak için geri dönmemiz gerekirse en kısa yolu seçin.Tek aletimiz karga burun ( pense) dur.

 

HAKKIMDA

MÜZİK HOCASI OLMAYA NASIL KARAR VERDİM ?

 

Ben müziğin içinde doğdum, onunla büyüdüm.Ağabeylerimin hepsi birer müzik aleti çalarlardı.Kimi keman –ud kimi tanbur –bağlama kimide org-gitar .Kısacası bizde bir ömür gece gündüz müzik vardı.

Bende diğer sazlarla haşır neşir olduktan sonra 17 yaşımda kanun öğrenmeye başladım.Değerli hocaların müzik kitaplarından yıllarca ihtisas yaptım. Nicelerinden şahsi olarak feyz aldım. Böylece 50 senelik müzik bilgisi birikimim ve tecrübem oldu. 50 yaşıma kadar müzik hocası olmak aklımın ucundan bile geçmedi.

Sağda solda üç-beş bilgi ile hocalık taslayıp havalara girenlerin, müzik severleri yanlış bilgilerle billgilendirmesi beni için için üzüyordu. Bilgi birikimim de taşıyor, beni rahatsız ediyordu. İçimde onları başkaları ile paylaşıp, insanlara faydalı olmak için şiddetli bir istek duymaya başladım. Bir gün aniden karar verdim.O gün bu gündür ben Mahmut Hocayım.

 

          HAKKIMDA
 
          1955 yılında doğdum. Burcum oğlak.On kardeşin dokuzuncusuyum. Kardeşlerimin hepsi, çeşitli müzik aletleri çalardı. Bu yüzden bizde bir ömür müzik vardı. Haliyle ben de küçük yaşta o furyaya kapıldım. Ben müziğin teorisine önem verdim. On iki yaşımda notayı kendi kendime öğrendim. Daha o yaşlarda müzik aletlerini kendim akort ederdim. Kimseye, ömrümde bir kere bile " Şu sazı bana akort eder misin? " demedim.Müziğin her türü ile ilgilendim.Bir ömür bilimsel olarak müzik ihtisası yaptım.Böylece 55 senelik müzik tecrübe ve bilgi birikimim oldu.

 

          Lise mezunuyum; ama diploma denen kağıt parçasıyla kendimi sınırlamadım. Okuma,araştırma ve öğrenme hastasıyım. Bir ömür kitaplarla yattım, onlarla kalktım. Ömrümün her saati; kendimi her konuda yetiştirip, geliştirmekle geçti. Hala da öyleyim.Mezara kadar da böyle gidecek. Yıllarca içimde biriktirdiğim bilgi ve tecrübeler, zamanla beni rahatsız etmeye başladı. Onları başkalarıyla paylaşma ve insanlara faydalı olma arzusu hissettim. İnsanlara bir şeyler öğrettikçe, huzur ve mutluluk duymaya başladım.

 

          Yakınlarımda bilgi ve tecrübelerimle ışık tutup, aydınlatacak insan bulmakta zorlandım. Hani bir söz var: " Dağlar, uzaktan yüce ve haşmetli görünür; dağın yakınında bulunanlar, bu haşmet ve yüceliği göremezler." Ben de bu yüzden uzak kitlelere hitap etmeye karar verdim. İnternet bunun için bulunmaz bir nimetti; ama bilgisayardan anlamıyordum. Kızıma bir bilgisayar aldım. Arada bir kurcalamaya başladım. Sürekli kavga ederdik " Sen bozdun, ben bozdum " diye... Ahdettim, bu işi öğreneceğim... Nihayet kendime bir bilgisayar aldım. Dergiler, eğitim CD leri derken; bir sene içerisinde bilgisayarı yuttum.

 

          Netice: Bir web  sitesi tasarladım, iki de blog düzenledim; bilgilerimi yavaş yavaş buralarda, insanların faydasına sunmaya başladım. Faydalı olduğum için huzurlu ve mutluyum.

MAHMUT HOCA'NIN SANAT DÜNYASINA HOŞ GELDİNİZ

 

" Kabiliyetin mektebi(okulu) olmaz." Ata sözünden de anlaşılacağı gibi, kabiliyet ve yetenek Allah vergisidir. Allah(c.c) arı'ya bal yapma, karıncaya çalışma yeteneği verdiği gibi, nice insanlara da çeşitli kabiliyet, yetenek ve meziyetler vermiştir. Ne yazık ki insanların çoğu bu yetenekleri, çalışıp geliştirmediği için kendini kabiliyetsiz sanır. Aslında her insanda yetenek cevheri vardır. Önemli olan çalışıp onu işleyerek ortaya çıkarmak.

 Allah(c.c) bana da okumak, çalışmak araştırmak ve öğrenmek tutkusu vermiştir. Kendimi bildim bileli bu dört meziyetle uğraşır dururum. İşte, bir ömür elde ettiğim bu meyveleri sizlerle paylaşmak için, bu web sitemi ve blog'larımı kurdum. Amacım insanlara faydalı olmak, bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak. Yararlı(faydalı) olması dileği ile...

 

TELDEN ÜRÜNLER: NİKAH ŞEKERİ, SÜNNET ŞEKERİ, TEL BİSİKLET, TEL GİTAR, İSİM YAZILI KALP ...

 TÜRK MÜZİĞİ BLGİLERİ: Transpoze nasıl yapılır?, Perde isimleri, Yerinde,1,4 ve 5 ses kavramı ne dir?, Faydalı bilgiler vs...

 BATI MÜZİĞİ BİLGİLERİ: Gitar akordu, akorlar ritimler ve çeşitli bilgiler.

 TÜRK MÜZİĞİNDE "YERİNDE,BİR,DÖRT VE BEŞ" SES KAVRAMI NEDİR?

TÜRK VE BATI MÜZİĞİ TARTIŞMASI

TÜRK MÜZİĞİNDE DİYEZ VE BEMOLLER